Melamin Kapı Nedir?

Melamin kapılar, doğadaki ağaç desenlerinin kapılara işlenmesi ile üretilen kapı modellerindendir. Bu işlem oldukça zordur. Öncelikle doğadaki ağaçların desenleri birebir olacak şekilde metal silindirlere işlenir.

Bu işlem titizlik isteyen ve maliyeti fazla olan bir iştir. Melamin kapıların üretimi oldukça uzun sürer. Ortaya çıkan desenler için ayrı bir metal silindir gerekir. Daha sonra özel kâğıtlara bu metal silindirler ile birlikte renklendirme işlemi yapılır. İşlem sonucunda ağaç desenli birbirinden farklı ve renkli desenler çıkar. İşin çoğu bu noktada biter. Ancak son olarak emprenye hatlarında çeşitli işlemlerden geçirilerek melamin kapılara son hali verilmiş olur. Melamin kapılar üzerinde muhteşem ağaç desenleri bulunan sağlığa zararsız, uzun süre kullanılabilen, dayanıklı ve farklı özellikli bir iç kapı modelidir. Gelin Melamin Kapıların özellikleri nedir? inceleyelim.

Melamin Kapıların Özellikleri

1.) El İşçiliği: Melamin kapılar üretilirken birçok farklı işlemlerden geçer. Bu işlemler arasında fabrikasyon işleri de el işçiliği de bulunmaktadır. Melamin kapılar üretilirken el işçiliği oldukça fazla kullanılmaktadır. Ağaç deseninin çıkarılıp kapıya eklenmesi oldukça uzun ve zahmetli bir işlemdir. Sonucunda mükemmel bir görüntüsü olur. Kullanıcıların melamin kapıları tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri el işçiliğinin ve özenin fazla olmasıdır.

2.) Doğallık: Melamin kapılar farklı renklere boyanabilir iç kapı modellerindendir. Ancak üretilirken yapısında kullanılan ağaç desenleri, melamin kapıların doğal görünümünü korumasını ve etrafa doğal dokusunu yaymasına sebep olur. Bu sayede standart renklerin dışına çıksanız bile evinizin doğal görünmesini ve hissedilmesini sağlayabilirsiniz.

3.) Geniş Kullanım Alanları: Melamin kapılar neme ve suya karşı dayanıklı kapılardandır. Yapısı kolay kolay bozulmaz ve suyla temas ettiğinde herhangi bir kabarma veya deformasyona uğramaz. Bu sebeple banyo kapılarında da rahatlıkla tercih edilebilen iç kapı türlerindendir.

4.) Temizlik: Melamin kapıların en önemli özelliklerinden biri birçok kimyasal işlemden geçmesi sebebiyle su, sabun, ısı veya kimyasal gibi farklı iç kapı modellerini deforme edecek maddelerin Melamin kapıları etkilememesidir. Melamin kapıların farklı kimyasallara adeta bağışıklığı bulunmaktadır. Temizliği sırasında istediğiniz temizleyici türünü kullanabilirsiniz. Melamin kapılara zarar vermeyecektir.

5.) Ses Yalıtımı: Yine birçok işlemden geçmenin bir avantajı olarak melamin kapılar, ses yalıtımına sahiptir. İçerisindeki farklı maddeler sayesinde ses yalıtımını sağlayan melamin kapılar sadece evlerde değil, ofislerde, otellerde veya hastanelerde de sıkça tercih edilmektedir.

6.) Tamir & Onarım: Melamin kapıların çok dayanıklı olduğunu, çizilme ve darbelere karşı oldukça dirençli olduğundan bahsetmiştik. Üretim aşamasında cila veya zımpara gibi işlemlerden geçmeyen melamin kapıların onarımı diğer kapılara göre daha zordur. Yine de iyi kullanılmış bir melamin kapı uzun yıllar boyunca deformasyona uğramaz ve tamire ihtiyaç duymaz.

7.) Renk Çeşitliliği: Melamin kapıların bir diğer özelliği renk çeşitliliğidir. Hemen hemen her renge göre üretilebilen melamin kapılar yapısındaki ağaç deseni sayesinde hem doğallık hem de yeni dönem tasarımlara uyan nadir iç kapı modellerindendir.